Mnogi smo se že spopadli s prehladom, ko smo nastopili težko pričakovani dopust. Zgodi se vneto grlo, izcedek iz nosu, slabo počutje. Namesto, da bi se sprostili, naše telo vodi obrambni mehanizem. Dejstvo je, da kaj hitro zbolimo zlasti po zelo stresni fazi.
Pogosteje so prizadeti tisti, ki imajo veliko stresa
Ljudje, ki so vsakodnevno izpostavljeni večjim stresnim obremenitvam, pogosteje trpijo zaradi simptoma izčrpanosti. Če se redko pritožujemo nad vsakodnevnim stresom, ga bomo tudi občutili manj pogosto. Med stresnimi simptomi so »klasika« glavoboli, simptomi prehlada in bolečine v hrbtu. Toda zakaj simptomi prizadenejo šele, ko se spočijemo?
Stresni hormoni zavirajo imunski sistem
Živčni sistem je pod stresom aktiven. Hormon kortizol ima učinek zaviranja imunskega sistema. Ko se stresna situacija zaključi, se pojavijo simptomi: bolečine v grlu in bolečine v glavi. Ker »zmanjkuje« stresa, je občutljivo ravnovesje porušeno in pojavi se bolezen.
Če pogosto z nastopom dopustniških dni zbolite, si poskusite zmanjšati vsakdanji stres. To pomeni, da malce znižajte svoje standarde, vključite redne odmore in v prostem času počnite kar vas veseli in bodite z ljudmi, ki jih imate radi. Če imate večino delovnega časa opravka z ljudmi je priporočljivo, da se v prostem času sprostite sami. Nekdo, ki je ves svoj delovni čas pred zaslonom, naj se v prostem času izogiba zaslonom in sedenju.