Zakaj je včasih dobro reči »ne«?

Vljudno reči »ne« je cenjena veščina. Mnogi od nas se počutimo preobremenjene. Kot hrček v kolesu se trudimo, da ostanemo v koraku s časom. V svoj dan želimo vključiti čim več stvari – pogosto gre za količino, ne za kakovost. Kot družbeno bitje se na nek način bojimo razjeziti druge. Bojimo se, da bomo nekaj zamudili. Radi smo del množice in borimo se z odločanjem. Velikokrat je lažje reči »da« kot »ne«.

Kot je rekel Warren Buffet:

»Razlika med uspešnimi in zelo uspešnimi ljudmi je v tem, da zelo uspešni ljudje rečejo »ne« skoraj vsemu.«

Zavedati se moramo, da je čas naš najbolj dragocen in omejen vir. Ne regenerira se in ga ni mogoče pridobiti ali obrniti. Tako kot voda, ki teče, ko si čistimo zobe, imamo tudi mi moč nadzorovati način, kako porabljamo svoj čas, a le redki od nas to pravico uveljavljajo.

Reči »da« se v danem trenutku sliši dobro. Na ta način se morda izognemo socialni napetosti. Na videz se zdi, da s tem prihranimo čas. Ni se nam potrebno notranje boriti z neprijetno odločitvijo in kako jo uveljaviti. Če rečemo »da« potem moramo izpolniti svojo obljubo.

Reči »da« je časovna obveznost. Pogosto nas odpelje od stvari, ki jih želimo početi. Zato so ljudje, ki želijo ves čas ugajati, počutijo neizpolnjeni. Prekomerna predanost se lahko sprevrže tudi v škodo našemu ugledu. Če bomo ljudi razočarali ali postali znani kot nekdo s praznimi obljubami, nam bodo ljudje nehali zaupati.

Zakaj nam je težko reči »ne?«

Največkrat zato, ker želimo biti prijazni in želimo, da nas imajo ljudje radi. »Ne« je v nasprotju s tem pojmom. Ko rečemo »ne«, se bojimo posledic.

Lahko razmislimo o besedah starogrškega filozofa Eipcurusa:

»Bogastvo ni v tem, da imaš veliko premoženje, ampak v tem, da imaš zelo malo želja.«

Razumeti moramo, da ni naša naloga reševati svet. Majhne spremembe, ki se pogosto ponavljajo, vodijo do sprememb v naših možganih. Postanemo to, kar mislimo in delamo. To se ne bo zgodilo čez noč, a če želimo spremembo, moramo v svoje življenje vnesti nova vedenja in miselni proces.

Ko bomo prvič rekli nečemu »ne«, bo težko. Svoj »ne« utemeljimo s svojim razmišljanjem. Vljudno in pomirjujoče je, da je zavrnitev preprosto mirno obrazložena. »Ne« ne pomeni nujno, da gre za zavrnitev, kljub temu, da možgani zavrnitev sprejmejo drugače. Zavedati se moramo, da moramo svoje obveznosti izpolnjevati in »ne« mora biti smiseln in izrečen v pravem trenutku.

Na »ne« glejmo iz drugega zornega kota:

»Če rečemo ne, nam prihrani čas, da lahko rečemo »da« ko to želimo«.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja