Verjetno trenutno sedite za pisalno mizo in berete 😊 verjetno pa se trenutno ne zavedate svoje drže – in to je povsem normalno. Težko je biti vedno pozoren na svojo držo, še posebej pri delu, ko ves čas zvoni telefon in ob velikemu številu on-line sestankov.
Vaša drža je zelo pomemben pokazatelj vašega celotnega zdravja, saj podpira pretok krvi, izboljšuje razpoloženje, povečuje samozavest in krepi ostale mišice in sklepe. Posvetite vsaj nekaj malega časa svoji drži telesa.
Pisarniški stol
Pomembno je kakšen pisarniški stol uporabljajte. Stol z malo ali brez naslonjala za hrbet ali delo z udobnega kavča ali postelje lahko sčasoma pokaže, da so obremenjujoča ramena, hrbet, križ.
Pisarniški stol mora biti dober ergonomski stol, ki mora imeti ledveno oporo. Pisarniški stol naj ima možnost ustrezne nastavitve višine sedeža in naslonjalo za obe roki.
Pogosti odmori
Dolgotrajno sedenje je lahko prav tako škodljivo kot kajenje. Oboje ima lahko negativen učinek na naše zdravje. Zavestno se pripravite do tega, da občasno med delom popijete kozarec vode, pogledate čez okno, vstanete, odprite okno in prezračite pisarno, odidete v pisarno drugemu sodelavcu, namesto da ga pokličete po telefonu… Nikakor pa ne sedite več ur skupaj v enakem položaju.
Vaje za boljšo držo
Ko se ukvarjamo s športom, pogosto pozabimo na vaje za boljšo držo. Živimo v času, ko postaja delo od doma vse bolj razširjeno. Poskrbite, da boste naredili nekaj kratkih vaj za boljšo držo telesa. S tem boste razbremenili hrbet.
Računalniški zaslon na višini oči
Sedenje za pisalno mizo in pogled usmerjen v računalniški zaslon je ključno za slabo držo telesa. Poskrbite, da računalniški zaslon v višini oči in da ne boste obremenjevali hrbta, ramen in vratu.
Stopala naj bodo poravnana na tleh
Noge in njihov položaj, medtem, ko ste za pisalno mizo, igrajo ključno vlogo pri splošni drži med sedenjem. Če so noge prekrižane ali kako drugače dvignjene, bi to lahko ogrozilo vašo držo, saj je vaša teža pretežno na eni nogi in hrbet prevzame breme. Ko so stopala poravnana na tleh ste tudi bolj pozorni na splošno držo telesa, saj se nezavedno zravnate.
Vaša drža je ključni pokazatelj zdravja telesa med delovnim časom. Ne smemo prezreti znakov bolečin v hrbtu ali ramen. Poskrbite, da boste tudi med delom poskrbeli zase, začenši s svojo držo.