Delo pri visokih temperaturah – Kaj je dovoljeno in kaj ni?

Ali obstaja pravilo za izostanek iz dela, če je vročina na delu neznosna? Ali obstaja pravilo za namestitev klime? Ali lahko nosimo natikače in kratke hlače na delovnem mestu?

V vročih dneh se učinkovitost in koncentracija močno zmanjša – tako pri telesnih kot pri duševnih dejavnostih. Pri delu se pojavlja vprašanje kakovosti dela, pogostost napak in tveganje nesreč.

Tudi, če se zgodi, da je na delovnem mestu več kot 35 stopinj celzija, delavec ne more zahtevati prostih dni. Za to ni pravne podlage. Izjema je zgolj pri delavcih, od katerih narava dela zahteva zunanje delo (npr. gradbeni delavci, krovci itd.), kjer se delo lahko prilagodi uram, ki so za delo znosnejše.

V pisarniških prostorih s klimatsko napravo bi moralo biti med 20 in 25 stopinj celzija. Na strani delodajalca pa je, da zagotovi ustrezne delovne razmere, kar pomeni tudi, da so klimatske naprave ustrezno nastavljene. Obvezna namestitev klimatskih naprav sicer ni zakonita. V kolikor namestitev klime ni mogoča, mora delodajalec sprejeti ukrep za znižanje temperature oziroma za lažje delo. To pomeni, da mora delodajalec zagotoviti namestitev ventilatorjev in brezalkoholnih pijač, nočno prezračevanje, senčenje oken ipd.

Nekatera delovna mesta imajo predpisano obvezno delovno obleko in takrat se je treba predpisov tudi držati. V kolikor pa delovno mesto dovoljuje bolj sproščeno oblačenje na delovnem mestu pa se poslužujmo oblačil iz lahkega materiala in oblačil svetlejših barv.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja