Jesenski čas je tudi čas prehladov, žal tudi na na delovnih mestih. Ko eno osebo na delovnem mestu doleti prehlad se zdi, da je neizogibno, da ne bi zboleli vsaj še njegovi bližnji sodelavci. Zlasti v odprtih pisarnah je lahko precejšen izziv, da se zaščitite pred epidemijo krožečega prehlada. Kako lahko zmanjšate tveganje za okužbo in ostanete zdravi v hladnejšem obdobju leta?
V hladnejšem obdobju leta se teoretično lahko okužite povsod. Otroci se okužijo v vrtcih in šolah, starši se okužijo na delovnih mestih ali pa zelo preprosto in tudi zelo pogosto tudi v nakupovalnih središčih oz. javnih prostorih, kjer se zadržujo ljudje. Velja nenapisano pravilo: več ljudi v majhnem prostoru, večja je nevarnost za okužbe.
Ko vas doleti prehlad bodite zgled preostalim sodelavcem in ostanite doma. Na žalost uslužbenci hodijo na delovno mesto in s tem prenašajo tudi bacile ter na ta način pride do okužb ostalih sodelavcev.
Torej, vse kar lahko storite je, da se aktivno zaščitite pred bakterijami in virusi:
- Poskrbite za zdrav način življenja z uravnoteženo prehrano, ustrezno vadbo in dovolj spanja. Na ta način okrepite imunski sistem in vaše telo se bo lažje borilo proti virusom.
- Malce več dodatnega vitamina C ne more škoditi. Zaužijte več agrumov, kot npr. pomaranče, grenivke, limone, mandarine.
- V hladnejšem obdobju leta se izogibajte rokovanju oz. stiku z drugimi ljudmi, če to ni nujno potrebno. Seveda, če vam nekdo ponudi roko ni vljudno, da jo zavrnete. Rok pa ne približujte očem in ustom.
- Poskrbite za to, da boste ustrezno in dovolj dobro oblečeni. Takoj, ko vas zazebe, mora telo porabiti več energije, da se segreje in hkrati zaustavi imunski sistem. Rezultat: virusi in bakterije imajo prosto pot do začetka prehlada.
- Če želite »utrditi« telo je zelo dobra navada izmenično prhanje s toplo in hladno vodo. Krvni obtok bo poživljen in tudi na ta način se krepi imunski sistem. Tudi obisk savne ima podoben učinek.
Naj bodo hladni jesenski dnevi čarobni, prijetni in zdravi!